L.Staff "Dworek"

Niech mi się przyśni dworek skryty w białych sadach,
Z drewnianym gankiem w młodych, gęstych winogradach.....

L.Staff "Dworek"

czwartek, 11 września 2014

Halka sznurkowa ( corded petticoat )

Zbliża się zlot Krynoliny. W zasadzie nie tyle zbliża, co zaczyna się jutro. Obowiązuje dress code 1823-27. Jako, że w pracy zrobił się "gorący" okres, znowu wzięłam się za szycie w ostatniej chwili. A zawsze sobie obiecuję, że następnym razem będzie inaczej i zacznę szyć wcześniej. Ale chyba taki mój los. Mówcie mi "Dorfi herbu ostatnia chwila" :p
Od czego się powinno zaczynać szycie sukienki? Od uszycia bielizny. W trzeciej dekadzie XIX wieku kształt sukien zaczął się zmieniać. Lekko obniżyła się talia a sukienki rozszerzyły się dołem (to rozszerzanie z biegiem lat zamieniło się w krynolinę).
Skoro sukienka ma być już lekko rozszerzona dołem to musi ją coś rozszerzać. Pojawiły się wówczas halki usztywnione sznurkiem, stąd nazwa halki sznurkowe.
Moja halka uszyta jest z grubszej bawełny  (zużyłam prawie 3 metry) i jutowego sznurka (zużyłam prawie 200 metrów). Niestety sznurek okazał się być oszukany. Kupiłam dwa motki po 100 metrów w każdym i o ile długość jednego była zbliżona do podanej na etykiecie, to w drugim brakowało ok. 18 metrów. Kupiłam w Praktikerze - tak dla przestrogi piszę i antyreklamy.
Ale halka powstała i prezentuje się tak:


i zbliżenie na tuneliki ze sznurkiem


Wrażenia po uszyciu halki? Bardzo bolą mnie palce u rąk ;)

Halka mi się podoba. Sznurek dość mocno ją usztywnia i halka trzyma kształt jak należy. Podejrzewam, że dość gruby materiał też robi swoje.
No to teraz pora zabrać się za szycie sukienki, bo zlot już jutro a ja nie mam nawet wykroju na sukienkę. Nie mówiąc o spencerku, reticule i kapeluszu. Skończy się na tym, że będę paradować w samej bieliźnie :p
Czyste szaleństwo.

5 komentarzy:

 1. Jejku, śliczna! I jaka równiutka! A jaki ma obwód na dole??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Na dole w obwodzie ma 190 cm.

   Usuń
 2. Prześliczna i tyle pracy w nią włożyłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Niby prosta do uszycia. ale czasu zabiera bardzo dużo.

   Usuń